rehabilitacja fizykoterapia masaz
powrót

MASAŻ LECZNICZY

MASAŻEM nazywamy oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Masażem leczniczym, nazwiemy taki sposób wykonywania masażu, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, i chorób wewnętrznych. Masaż jest jedną z metod fizjoterapii.

WSKAZANIA DO MASAŻU:

- schorzenia układu więzadłowo - stawowego,
- schorzenia układu mięśniowego,
- jako środek odprężający psychicznie i fizycznie,
- schorzenia neurologiczne,
- w rehabilitacji jako element przyspieszający powrót do zdrowia oraz kompensujący niedobory układu
mięśniowo-stawowo-więzadłowego, układów wewnętrznych oraz narządów wewnętrznych.

Leczenie masażem, np. schorzeń kręgosłupa, może znieść przyczyny mięśniowych zaburzeń w jego obrębie i usunąć bolesne przeciążenie mięśni grzbietu. Korzystanie z masażu jest konieczne w regularnych odstępach czasu, aby utrzymać stan bezbolesności i profilaktycznie zapobiec dalszym postępującym zmianom degeneracyjnym kręgosłupa.

RODZAJE MASAŻU:

Masaż leczniczy
Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne i techniki energizacji mięśni. Każdy taki masaż może być poprzedzony zabiegami fizykalnymi.

Masaż klasyczny
To najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy - intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający. Stosowane techniki oddziałują bezpośrednio na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, więzadła, torebki stawowe a także bezpośrednio na układ krwionośny, nerwowy i limfatyczny.

Masaż relaksacyjny
Celem tego masażu jest zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Jest szczególnie przydatny po dniu pełnym pracy i stresu, a także po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Masaż sportowy
Celem tego masażu jest usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji.

Drenaż limfatyczny
Ma na celu usprawnienie krążenia limfy, a tym samym zapobieganie powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem. Pomaga likwidować obrzęki żylne, wysięki limfatyczne, przyśpiesza resorpcję siniaków i krwiaków. Działa również oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

Masaż odchudzający
Jest to bardzo intensywny masaż z elementami napięć izometrycznych połączony z pewnymi technikami łącznotkankowymi i technikami masażu klasycznego. Działa wyszczuplająco i ujędrniająco na ciało, a także umożliwia spalanie zbędnego tłuszczu z okolic bioder i nóg.